Local high school scores & schedules

Report your scores using our Report Score form, by sending an email to highschoolot@wral.com, or by calling (919) 821-8660. You can also tweet your score updates the hashtag #hsotscores on Twitter.

Football

Date Visitor   Home   Time/Period
Oct. 20 Apex Friendship @ Holly Springs 7:00 p.m.
Oct. 20 Athens Drive @ Cary 7:00 p.m.
Oct. 20 Ayden-Grifton @ North Lenoir 7:00 p.m.
Oct. 20 Bartlett Yancey @ Cummings 7:30 p.m.
Oct. 20 Beddingfield @ Nash Central 7:30 p.m.
Oct. 20 Bertie @ Northeastern 7:30 p.m.
Oct. 20 Bethel Christian Academy @ Community Christian School 7:00 p.m.
Oct. 20 Cape Fear @ Pine Forest 7:30 p.m.
Oct. 20 Cardinal Gibbons @ Broughton 7:00 p.m.
Oct. 20 Cedar Ridge @ Southern Durham 7:00 p.m.
Oct. 20 Cleveland @ Clayton 7:30 p.m.
Oct. 20 Clinton @ Spring Creek 7:00 p.m.
Oct. 20 Columbia @ Mattamuskeet 7:00 p.m.
Oct. 20 Corinth Holders @ Wakefield 7:00 p.m.
Oct. 20 Currituck @ Hertford 7:30 p.m.
Oct. 20 East Columbus @ East Bladen 7:00 p.m.
Oct. 20 East Wake @ West Johnston 7:30 p.m.
Oct. 20 Eastern Alamance @ Morehead 7:30 p.m.
Oct. 20 Eastern Randolph @ Wheatmore 7:30 p.m.
Oct. 20 First Flight @ Pasquotank 7:30 p.m.
Oct. 20 Garner @ Fuquay-Varina 7:00 p.m.
Oct. 20 Graham @ Carrboro 7:30 p.m.
Oct. 20 Granville Central @ Northern Vance 7:00 p.m.
Oct. 20 Gray's Creek @ Douglas Byrd 7:30 p.m.
Oct. 20 Heide Trask @ Dixon 7:00 p.m.
Oct. 20 Heritage @ Knightdale 7:00 p.m.
Oct. 20 Hillside @ Northern Durham 7:00 p.m.
Oct. 20 Hoggard @ North Brunswick 7:00 p.m.
Oct. 20 Hoke County @ Jack Britt 7:30 p.m.
Oct. 20 Holmes @ Gates 7:30 p.m.
Oct. 20 J.F. Webb @ Louisburg 7:00 p.m.
Oct. 20 J.H. Rose @ D.H. Conley 7:00 p.m.
Oct. 20 Jacksonville @ Swansboro 7:00 p.m.
Oct. 20 Jones @ South Creek 7:00 p.m.
Oct. 20 Jordan @ Panther Creek 7:00 p.m.
Oct. 20 Lakewood @ Hobbton 7:00 p.m.
Oct. 20 Leesville Road @ Southeast Raleigh 7:00 p.m.
Oct. 20 Lejeune @ Croatan 7:00 p.m.
Oct. 20 Lumberton @ Richmond County 7:30 p.m.
Oct. 20 Middle Creek @ Apex 7:00 p.m.
Oct. 20 Midway @ James Kenan 7:00 p.m.
Oct. 20 New Hanover @ Ashley 7:00 p.m.
Oct. 20 North Duplin @ Princeton 7:00 p.m.
Oct. 20 North Johnston @ North Pitt 7:30 p.m.
Oct. 20 North Moore @ West Montgomery 7:00 p.m.
Oct. 20 North Rowan @ North Stanly 7:00 p.m.
Oct. 20 North Wake Saints @ North Raleigh Christian Academy 7:30 p.m.
Oct. 20 Northampton @ KIPP Pride 7:00 p.m.
Oct. 20 Northern Guilford @ Rockingham County 7:30 p.m.
Oct. 20 Northern Nash @ Franklinton 7:30 p.m.
Oct. 20 Northside - Pinetown @ Southside 7:00 p.m.
Oct. 20 Northside-Jacksonville @ Havelock 7:00 p.m.
Oct. 20 Northwest Halifax @ North Edgecombe 7:00 p.m.
Oct. 20 Northwood @ Orange 7:00 p.m.
Oct. 20 Overhills @ Westover 7:30 p.m.
Oct. 20 Pender @ East Carteret 7:00 p.m.
Oct. 20 Perquimans @ Manteo 7:30 p.m.
Oct. 20 Person @ McMichael 7:30 p.m.
Oct. 20 Pinecrest @ Scotland County 7:30 p.m.
Oct. 20 Plymouth @ Camden County 7:30 p.m.
Oct. 20 Purnell Swett @ Seventy-First 7:30 p.m.
Oct. 20 Randleman @ Trinity 7:30 p.m.
Oct. 20 Ravenscroft @ Village Christian Academy 7:00 p.m.
Oct. 20 Red Springs @ Fairmont 7:00 p.m.
Oct. 20 Richlands @ Southwest Onslow 7:00 p.m.
Oct. 20 Riverside @ Green Hope 7:00 p.m.
Oct. 20 Rocky Mount @ Fike 7:00 p.m.
Oct. 20 Rolesville @ Wake Forest 7:00 p.m.
Oct. 20 Sanderson @ Millbrook 7:00 p.m.
Oct. 20 South Brunswick @ Laney 7:00 p.m.
Oct. 20 South Central @ New Bern 7:00 p.m.
Oct. 20 South Davidson @ Albemarle 7:00 p.m.
Oct. 20 South Granville @ Bunn 7:00 p.m.
Oct. 20 South Johnston @ Smithfield-Selma 7:30 p.m.
Oct. 20 South Lenoir @ Greene Central 7:00 p.m.
Oct. 20 South Robeson @ South Columbus 7:00 p.m.
Oct. 20 South Stanly @ Chatham Central 7:00 p.m.
Oct. 20 Southern Nash @ Hunt 7:00 p.m.
Oct. 20 Southern Vance @ Warren County 7:00 p.m.
Oct. 20 Southern Wayne @ C.B. Aycock 7:00 p.m.
Oct. 20 SouthWest Edgecombe @ Farmville Central 7:30 p.m.
Oct. 20 T.W. Andrews @ Providence Grove 7:30 p.m.
Oct. 20 Tarboro @ Riverside-Martin 7:00 p.m.
Oct. 20 Terry Sanford @ South View 7:30 p.m.
Oct. 20 Topsail @ West Brunswick 7:00 p.m.
Oct. 20 Triton @ Southern Lee 7:00 p.m.
Oct. 20 Union @ Rosewood 7:00 p.m.
Oct. 20 Union Pines @ Lee County 7:00 p.m.
Oct. 20 Wallace-Rose Hill @ Goldsboro 7:00 p.m.
Oct. 20 West Bladen @ St. Pauls 7:00 p.m.
Oct. 20 West Craven @ Kinston 7:00 p.m.
Oct. 20 Western Alamance @ Northeast Guilford 7:30 p.m.
Oct. 20 Western Harnett @ Harnett Central 7:00 p.m.
Oct. 20 White Oak @ West Carteret 7:00 p.m.
Oct. 20 Whiteville @ West Columbus 7:00 p.m.

Boys Soccer

Date Visitor   Home   Time/Period
Oct. 16 Apex 1 @ Holly Springs 0 Final
Box Score
Oct. 16 Ayden-Grifton @ Kinston 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 Bunn @ Louisburg 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 Camden County @ Holmes 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 Cape Fear 9 @ E.E. Smith 0 Final
Box Score
Oct. 16 Cape Hatteras @ Bear Grass 5:00 p.m.
report score
Oct. 16 Cardinal Gibbons 3 @ Millbrook 1 Final
Box Score
Oct. 16 Cedar Ridge @ East Chapel Hill 6:30 p.m.
report score
Oct. 16 Cleveland @ Smithfield-Selma 6:30 p.m.
report score
Oct. 16 Clinton 7 @ Goldsboro 0 Final
Box Score
Oct. 16 Corinth Holders @ Knightdale 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 Currituck @ Hertford 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 East Wake 0 @ Clayton 3 Final
Box Score
Oct. 16 Eastern Alamance @ Rockingham County 7:00 p.m.
report score
Oct. 16 Fike 4 @ Northern Nash 0 Final
Box Score
Oct. 16 First Flight @ Pasquotank 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 First Flight @ Atlantic Shores, VA. 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 Franklinton 2 @ Hunt 1 Final
Box Score
Oct. 16 Garner 0 @ Apex Friendship 8 Final
Box Score
Oct. 16 Gates @ Manteo 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 Graham 0 @ Carrboro 3 Final
Box Score
Oct. 16 Gray's Creek @ Westover 6:30 p.m.
report score
Oct. 16 Green Hope 6 @ Athens Drive 1 Final
Box Score
Oct. 16 Heide Trask 3 @ East Carteret 1 Final
Box Score
Oct. 16 Henderson Collegiate @ Roxboro Community School 5:00 p.m.
report score
Oct. 16 Heritage 10 @ Rolesville 1 Final
Box Score
Oct. 16 Lakewood @ Princeton 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 Lee County @ Western Harnett 6:30 p.m.
report score
Oct. 16 Leesville Road @ Broughton 6:30 p.m.
report score
Oct. 16 Lejeune 3 @ Southwest Onslow 7 Final
Box Score
Oct. 16 Middle Creek 3 @ Fuquay-Varina 4 Final
Box Score
Oct. 16 Midway @ East Duplin 6:30 p.m.
report score
Oct. 16 North Duplin @ Neuse Charter 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 North Stanly @ North Moore 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 Northeast Guilford @ Morehead 5:30 p.m.
report score
Oct. 16 Northern Durham 5 @ Northwood 2 Final
Box Score
Oct. 16 Orange 0 @ Chapel Hill 2 Final
Box Score
Oct. 16 Overhills @ South View 6:30 p.m.
report score
Oct. 16 Panther Creek 3 @ Cary 1 Final
Box Score
Oct. 16 Pender @ Dixon 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 Person 0 @ Northern Guilford 9 Final
Box Score
Oct. 16 Pinecrest 1 @ Jack Britt 0 Final
Box Score
Oct. 16 Providence Grove 0 @ Wheatmore 6 Final
Box Score
Oct. 16 Raleigh Charter @ NC Science & Math 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 Red Springs 3 @ South Columbus 5 Final
Box Score
Oct. 16 Reidsville 0 @ Durham School of Arts 9 Final
Box Score
Oct. 16 Richlands @ Croatan 6:30 p.m.
report score
Oct. 16 Richmond County 4 @ Seventy-First 2 Final
Box Score
Oct. 16 River Mill Academy @ Southern Alamance 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 Riverside-Martin 4 @ Tarboro 0 Final
Box Score
Oct. 16 Rosewood 3 @ Hobbton 6 Final
Box Score
Oct. 16 South Johnston @ West Johnston 6:30 p.m.
report score
Oct. 16 Southeast Raleigh 0 @ Enloe 6 Final
Box Score
Oct. 16 Southern Durham 4 @ Hillside 1 Final
Box Score
Oct. 16 Southern Nash @ Rocky Mount 5:00 p.m.
report score
Oct. 16 Spring Creek @ James Kenan 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 St. Pauls @ West Bladen 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 T.W. Andrews 4 @ Randleman 9 Final
Box Score
Oct. 16 Terry Sanford @ Pine Forest 7:00 p.m.
report score
Oct. 16 Wakefield @ Wake Forest 6:00 p.m.
report score
Oct. 16 Warren County 0 @ Roanoke Rapids 8 Final
Box Score
Oct. 16 West Craven 0 @ Greene Central 9 Final
Box Score
Oct. 16 Whiteville @ East Columbus 5:00 p.m.
report score
Oct. 16 Woods Charter @ Research Triangle 6:00 p.m.
report score
Oct. 17 Ashley @ New Hanover 6:30 p.m.
Oct. 17 Eastern Wayne @ C.B. Aycock 6:30 p.m.
Oct. 17 Falls Lake Academy @ Franklinton 5:00 p.m.
Oct. 17 Farmville Central @ North Johnston 6:00 p.m.
Oct. 17 J.H. Rose @ Southern Wayne 5:00 p.m.
Oct. 17 Laney @ South Brunswick 6:30 p.m.
Oct. 17 Nash Central @ SouthWest Edgecombe 6:00 p.m.
Oct. 17 New Bern @ D.H. Conley 6:30 p.m.
Oct. 17 Swansboro @ West Carteret 6:30 p.m.
Oct. 18 Apex Friendship @ Middle Creek 6:30 p.m.
Oct. 18 Broughton @ Cardinal Gibbons 6:30 p.m.
Oct. 18 Cary @ Athens Drive 6:30 p.m.
Oct. 18 Chapel Hill @ Northern Durham 6:45 p.m.
Oct. 18 Clayton @ Cleveland 6:30 p.m.
Oct. 18 Creswell @ Cape Hatteras 6:00 p.m.
Oct. 18 Croatan @ Lejeune 6:00 p.m.
Oct. 18 Currituck @ Northeastern 6:00 p.m.
Oct. 18 Dixon @ Heide Trask 6:30 p.m.
Oct. 18 Durham School of Arts @ Graham 6:00 p.m.
Oct. 18 E.E. Smith @ Terry Sanford 6:30 p.m.
Oct. 18 East Bladen @ Whiteville 6:30 p.m.
Oct. 18 East Chapel Hill @ Northwood 6:30 p.m.
Oct. 18 Falls Lake Academy @ Research Triangle 6:00 p.m.
Oct. 18 Fike @ Hunt 7:00 p.m.
Oct. 18 Fuquay-Varina @ Apex 6:30 p.m.
Oct. 18 Gates @ Perquimans 6:00 p.m.
Oct. 18 Goldsboro @ Wallace-Rose Hill 6:00 p.m.
Oct. 18 Green Hope @ Riverside 4:45 p.m.
Oct. 18 Greene Central @ South Lenoir 6:00 p.m.
Oct. 18 Hertford @ First Flight 5:00 p.m.
Oct. 18 Hillside @ Cedar Ridge 6:00 p.m.
Oct. 18 Holly Springs @ Garner 6:30 p.m.
Oct. 18 Holmes @ Pasquotank 6:00 p.m.
Oct. 18 James Kenan @ Midway 6:00 p.m.
Oct. 18 Kinston @ West Craven 6:00 p.m.
Oct. 18 Knightdale @ Wakefield 6:00 p.m.
Oct. 18 Louisburg @ Granville Central 6:00 p.m.
Oct. 18 Manteo @ Camden County 6:00 p.m.
Oct. 18 McMichael @ Person 5:30 p.m.
Oct. 18 Millbrook @ Sanderson 6:30 p.m.
Oct. 18 Morehead @ Eastern Alamance 7:00 p.m.
Oct. 18 NC Science & Math @ Cummings 6:00 p.m.
Oct. 18 Neuse Charter @ Rosewood 6:00 p.m.
Oct. 18 North Duplin @ Lakewood 6:00 p.m.
Oct. 18 Northeast Guilford @ Western Alamance 5:30 p.m.
Oct. 18 Orange @ Southern Durham 6:30 p.m.
Oct. 18 Panther Creek @ Jordan 6:30 p.m.
Oct. 18 Pine Forest @ Overhills 6:30 p.m.
Oct. 18 Princeton @ Hobbton 5:00 p.m.
Oct. 18 Providence Grove @ T.W. Andrews 6:00 p.m.
Oct. 18 River Mill Academy @ Raleigh Charter 4:30 p.m.
Oct. 18 Roanoke Rapids @ Bunn 6:00 p.m.
Oct. 18 Rockingham County @ Northern Guilford 5:30 p.m.
Oct. 18 Rocky Mount @ Northern Nash 7:00 p.m.
Oct. 18 Rolesville @ Corinth Holders 6:00 p.m.
Oct. 18 Seventy-First @ Jack Britt 7:00 p.m.
Oct. 18 Smithfield-Selma @ South Johnston 6:30 p.m.
Oct. 18 South View @ Gray's Creek 6:30 p.m.
Oct. 18 Southside @ Tarboro 6:00 p.m.
Oct. 18 Spring Creek @ Clinton 6:00 p.m.
Oct. 18 Triton @ Lee County 6:30 p.m.
Oct. 18 Wake Forest @ Heritage 6:00 p.m.
Oct. 18 West Bladen @ East Columbus 5:00 p.m.
Oct. 18 West Columbus @ Red Springs 6:00 p.m.
Oct. 18 West Montgomery @ North Stanly 6:00 p.m.
Oct. 18 Westover @ Douglas Byrd 6:30 p.m.
Oct. 18 Wheatmore @ Eastern Randolph 7:00 p.m.
Oct. 18 Woods Charter @ Chatham Charter 4:30 p.m.
Oct. 19 Athens Drive @ Enloe 6:00 p.m.
Oct. 19 Cape Fear @ Clinton 6:30 p.m.
Oct. 19 Cedar Ridge @ Carrboro 6:30 p.m.
Oct. 19 D.H. Conley @ J.H. Rose 6:30 p.m.
Oct. 19 Farmville Central @ North Pitt 6:00 p.m.
Oct. 19 Mount Airy @ Rockingham County 5:30 p.m.
Oct. 19 Nash Central @ North Johnston 6:00 p.m.
Oct. 19 New Hanover @ West Brunswick 6:30 p.m.
Oct. 19 North Brunswick @ Whiteville 6:30 p.m.
Oct. 19 Roxboro Community School @ Bartlett Yancey 6:00 p.m.
Oct. 19 South Central @ New Bern 5:00 p.m.
Oct. 19 South Johnston @ Eastern Wayne 6:30 p.m.
Oct. 19 Southern Wayne @ C.B. Aycock 6:30 p.m.
Oct. 19 Topsail @ Laney 6:30 p.m.
Oct. 19 West Carteret @ White Oak 6:30 p.m.
Oct. 20 East Chapel Hill @ Chapel Hill 6:45 p.m.

Girls Volleyball

Date Visitor   Home   Time/Period
Oct. 16 Broughton 3 @ Leesville Road 1 Final
Box Score
Oct. 16 Millbrook 0 @ Cardinal Gibbons 3 Final
Box Score
Oct. 16 Red Springs @ West Columbus 4:30 p.m.
report score
Oct. 16 Southeast Raleigh 0 @ Enloe 3 Final
Box Score
Oct. 16 West Bladen 0 @ South Columbus 3 Final
Box Score
Oct. 16 Whiteville @ St. Pauls 5:30 p.m.
report score
Oct. 17 Apex @ Garner 6:00 p.m.
Oct. 17 Athens Drive @ Riverside 6:00 p.m.
Oct. 17 Ayden-Grifton @ Greene Central 4:30 p.m.
Oct. 17 Cary @ Jordan TBD
Oct. 17 Croatan @ Southwest Onslow 5:30 p.m.
Oct. 17 Dixon @ Richlands 6:00 p.m.
Oct. 17 East Carteret @ Lejeune 6:00 p.m.
Oct. 17 Fuquay-Varina @ Apex Friendship 5:30 p.m.
Oct. 17 Holmes @ Perquimans 6:00 p.m.
Oct. 17 Kinston @ North Lenoir 5:30 p.m.
Oct. 17 Manteo @ Plymouth 6:00 p.m.
Oct. 17 Middle Creek @ Holly Springs 6:00 p.m.
Oct. 17 Northside - Pinetown @ Pamlico 5:30 p.m.
Oct. 17 Panther Creek @ Green Hope 6:00 p.m.
Oct. 17 Pender @ Heide Trask 6:00 p.m.
Oct. 17 South Columbus @ Whiteville 5:30 p.m.
Oct. 17 St. Pauls @ Red Springs 4:30 p.m.
Oct. 17 Tarboro @ South Creek 5:30 p.m.
Oct. 17 West Bladen @ East Bladen 5:30 p.m.
Oct. 17 West Craven @ Washington 6:00 p.m.
Oct. 18 Camden County @ Gates 6:00 p.m.
Scores
Schools