Boys Basketball

Area players selected for Dave Telep's Carolina Challenge

Posted February 1, 2013

A number of area players have been selected to participate in Dave Telep's Carolina Challenge.

u 08 Our lens on 2013 Carolina Challenge players

The roster, which was released Friday evening, is not complete. Telep, a recruiting analyst for ESPN who lives in Raleigh, traditionally leaves a few spots open for players who earn their way in during the state playoffs.

In its seventh year, the Carolina Challenge is a one-day camp made up of the top underclassmen in the state of North Carolina.

Seven area juniors have been selected to the event – Gary Clark (Clayton), Ricky Council (Northern Durham), Parker Fennema (Sanderson), Phillip Haynes (North Raleigh Christian), T.J. Evans (Apex), Cameron Gottfried (Broughton), and Chris Corchiani (Ravenscroft).

Brandon Ingram (Kinston), Julius Barnes (Garner), Austin Burnette (Cardinal Gibbons), Rob Brown (Millbrook), Quentin Jackson (Middle Creek), Brian Thornton (Chapel Hill), and Alston Thompson (Durham Academy) are local sophomores who have been selected.

Telep also selected four local freshmen to the event – Justice Kithcart (Riverside), Akeem Tate (Panther Creek), Juan Munoz (Panther Creek), and Ian Boyd (Apex).

The 2013 Carolina Challenge will be held at Ravenscroft School on Mar. 23.

Comments

Please to add a comment.

Oldest First
View all
Find My School
Scoreboard
Baseball
Final
BTLR 8
EFOR 4
 
Final
CRST 6
CUTH 5
 
Final
CROA 2
SGRA 6
 
Final
EWLK 2
ELKN 7
 
Final
FAIR 5
MDWY 8
 
Final
FIKE 0
AYCK 10
 
Final
LEE 2
ORNG 1
 
Final
MBK 4
LVL 2
Final
NDUP 9
WCOL 10
 
Final
NDUR 1
FUQ 14
Final
PROV 8
NDAV 3
 
Final
SSTA 2
ESRY 1
 
Final
SPRG 1
WHITE 4
 
Final
WLIN 6
RAND 7
 
Final
WROW 5
MARV 7
 
Final
WWIL 2
NSUR 3
 
5/27
LEE
AYCK
 
5/27
MBK
FUQ
 
5/27
SGRA
MDWY
 
5/28
AYCK
LEE
5/28
FUQ
MBK
 
5/28
MDWY
SGRA
 
Final
APEX 7
SCEN 4
 
Final
BEDD 0
BUNN 6
 
Final
AYCK 5
TOPS 6
 
Final
CPFR 1
CON 2
 
Final
LED 2
ENKA 10
 
Final
LEE 1
NGUL 2
 
Final
NDAV 10
ALXC 5
 
Final
NDUP 1
PERQ 0
 
Final
NJON 0
SGRA 3
 
Final
NSTA 4
LNCH 9
 
Final
NSTO 2
HIWD 10
 
Final
PRKW 1
FRNK 5
 
Final
PIED 1
SUNV 0
 
Final
RICH 2
SCAL 5
 
Final
WLIN 2
FORB 3
 
Final
WHITE 2
NSPN 3
 
Final
BRO 0
HOG 1
Final
FUQ 1
PAN 2
 
Final
LEJ 2
WHITE 5
 
5/22
SUNV
ACR
Final
MCGN 4
Communit 3
 
Final
DIXN 3
FFLT 1
 
Final
EFOR 0
LNOR 3
 
Final
FRNK 1
LNOC 0
 
Final
FRKA 0
RCHA 1
 
Final
JAX 2
NGUL 1
 
Final
LNCH 0
UNAC 3
 
Final
PRKW 0
FORB 3
 
Final
RAGS 1
PROV 2
 
Final
TSAN 0
SWAN 3
 
Final
TNTY 0
CARR 1
 
5/26
CUTH
ACR
5/26
DIXN
CARR
5/26
FRNK
FORB
5/26
HOG
PAN
5/26
JAX
SWAN
5/26
PROV
LNOR
5/26
UNAC
MCGN
5/26
WHITE
RCHA
Final
APEX 7
CCAT 6
Final
CARD 13
MARV 12
Final
CARD 15
LNOR 17